Laboratoria Przyszłości - logo

Wrzesień

W ramach zajęć Kół Informatycznych prowadzonych w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego uczniowie budowali i programowali roboty Lego Spike Prime zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Tworzyli model Diabelskiego młyna, zaprogramowali go i sterowali.

Październik

Tym razem konstruowali helikopter ratowniczy, wyposażony w ruchomy wirnik oraz wciągarkę z hakiem ratowniczym. Pomiędzy płozami modelu znalazła się dźwignia sterowania umożliwiająca łatwe podnoszenie i opuszczanie ładunku.

Uczniowie poznają nowe technologie, odkrywając świat z okularami VR.

Poznaj Lego Spike Prime

Filmiki obrazujące działanie robota i opisujące czujniki i elementy składowe Lego Spike Prime wykonane przez uczestników projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego

Robotyka – sortownik

Głównym celem, który przyświecał pierwszym konstruktorów robotów, było wyręczenie ludzi
w żmudnych i czasochłonnych zadaniach. Jednym z takich zadań jest sortowanie.

Sortownik potrafi podzielić kolorowe klocki na grupy. Klocki zsuwają się po długiej rynnie i trafiają do dozownika a następnie pod czujnik koloru. Robot może sprawdzić kolor klocka i wypuścić go do odpowiedniej komory. Działa w pełni automatycznie.

Robotyka

Na zajęciach programistyczno-robotycznych organizowanych w ramach CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego) dużo się dzieje. Powspominajmy 😃
Ciąg dalszy nastąpi…

Projektowanie i druk 3D pozwolą ci rozwinąć skrzydła – robotyczny motyl

Na zajęciach kół informatycznych, prowadzonych w ramach CMI, uczniowie zapoznali się z drukarką 3D otrzymaną przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces drukowania modeli 3D. Korzystając z zestawów LEGO Education SPIKE Prime, które również posiadamy dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, zbudowali motyla, a następnie zaprojektowali w programie Tinkercad jego skrzydła i wydrukowali na drukarce 3D.
Młodzież chętnie angażowała się w zajęcia by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie 😊

Piesek SPIKE

Ten robotyczny szczeniaczek jest bardzo grzeczny i pojętny, ale wszystkich sztuczek uczy się wyłącznie przy pomocy kodu. Sprawdzaliśmy jak dobrze dbamy o zwierzaki i mogliśmy się przekonać czy umiemy mówić ich językiem.

Wyścigówka

Kto pierwszy dotrze do mety?

Wózek widłowy

Masz coś ciężkiego do przeniesienia? Pomoże ci wózek widłowy.

Treningowy robot bazowy

Na zajęciach informatyki uczniowie kl . 7f  budowali treningowego robota bazowego do wykonywania precyzyjnych, kontrolowanych ruchów.